Notícies i comunicats

01/06/2015

Lliurament dels premis del concurs de Punt de Llibre i de Jocs Florals de l'Ajuntament de Girona

Més de sist-cents nens i nenes de les escoles de la ciutat omplen l'Auditori de Girona.

Font: Ajuntament de Girona

Amb la benvinguda als assistents per part de la regidora d’Educació i Esports, Sra. Isabel Muradàs, va començar a l’Auditori el lliurament de premis del catorzè concurs de Punt de Llibre i de la trenta-cinquena edició dels Jocs Florals i Literaris Escolars de primària convocats per l’Ajuntament de Girona.

Al concurs del Punt de Llibre, tot i que el tema és lliure, aquest any es valoraven especialment els treballs inspirats en les biblioteques, amb motiu del centenari de la creació de la Xarxa de Biblioteques Populars de la Mancomunitat de Catalunya. Al concurs de Jocs Florals, a banda dels temes tradicionals de la poesia, el tema de prosa d’enguany estava dedicat a La Devesa que jo voldria.

Com a acompanyament de l’acte, s’han projectat quatre booktrailers realitzats per les escoles Marta Mata, Palau i Montjuïc Girona International School. Fem un booktrailer és un recurs educatiu de l’Ajuntament de Girona que consisteix a fer un petit vídeo d’un llibre llegit pels alumnes d’una classe.
A la cloenda de l’acte, l’alcalde, Carles Puigdemont, ha recalcat que la paraula és una de les eines més valuoses que tenim per anar pel món i fer tot allò que pensem que s’ha de fer.

Als Jurats que premien les obres tant del Punt de Llibre com les proses i poesies dels Jocs Florals hi participa un ampli ventall de persones relacionades amb l’educació, les biblioteques, el món cultural, artístic i literari de la ciutat, la Universitat de Girona i els Serveis Territorials d’Ensenyament, la col·laboració de les quals és essencial perquè aquests dos concursos continuïn endavant any rere any, estimulant l’expressió artística i literària dels nens i nenes de les escoles de la ciutat.

Els guanyadors i guanyadores dels Jocs Florals Literaris i Escolars de Primària 2015 són els següents:
 

CATEGORIA: CICLE INICIAL (1r i 2n de primària)

 

NOM ALUMNE

TÍTOL

ESCOLA

 

 

 

 

1r premi

Jofre Aldeguer

La Devesa que jo voldria

El Bosc de la Pabordia

 

 

 

 

2n premi

Joana Feliu

M'agrada la remor del mar

Annexa – Joan Puigbert

 

 

 

 

3r premi

Cloé Romand Iglesias

Les places de Girona

El Pla

 

 

 

 

4t premi

Aya Raji

El meu avi

El Pla

 

 

 

 

5è premi

Magalí Puigdemont Topor

La vida d'una fulla

Verd

 

 

 

 

6è premi

Hamza el Moussatti

Una volta a Catalunya

Sagrada Família


CATEGORIA: CICLE MITJÀ (3r i 4t de primària)

 

NOM ALUMNE

TÍTOL

ESCOLA

 

 

 

 

FLOR NATURAL

Mar Muñoz Peinadp

La meva meravellosa mare

Les Alzines

Accèssit

Anna Martros Bertran

Les Flors

Eiximenis

ENGLANTINA

Aniol Bueno Jiménez

Girona

Marta Mata

 

 

 

 

VIOLA

Carla López

Les bruixes

Cassià Costal

Accèssit

Arnau Yanes Sitjà

Els Drets humans

El Pla de Girona

PROSA

 

 

 

1r premi

Laura Margarit Jorrillo

Records

Joan Bruguera

2n premi

Jana Marco

Somiant amb la Devesa

Joan Bruguera

3r premi

Laura Viñola Renart

La Devesa que jo voldria

Vedruna


CATEGORIA: CICLE SUPERIOR (5è i 6è de primària)

 

NOM ALUMNE

TÍTOL

ESCOLA

 

 

 

 

FLOR NATURAL

Xània Gorris Molas

El meu pare

Annexa Joan Puigbert

 

 

 

 

ENGLANTINA

Isolda Fita Matas

Les lletres

Verd

 

 

 

 

VIOLA

Chantal Planellas Aribau

M'agradaria ser el Sol

Les Alzines

Accèssit

Clàudia Reyner Ruiz

El perquè

Fedac Sant Narcís

 

PROSA

 

 

 

1r premi

Nina Casacuberta Perpiñà

El jardí de la Gironella

El Pla

2n premi

Júlia Noguer de Bedoya

Com seria la meva Devesa

Vedruna

3r premi

Nil Romagós Llagostera

La meva Devesa ideal

Bell-lloc del Pla

3r premi

Aina Garcia Berga

La Devesa que jo voldria

El Bosc de la Pabordia


Els guanyadors i guanyadores del concurs de PUNTS DE LLIBRE són:

 

 

 

 

 

 

CICLE

NOM

COGNOMS

CENTRE DOCENT

Cicle Inicial

3r premi

AYA

EL AHMADI

ESCOLA SAGRADA FAMÍLIA

 

2n premi

FERRAN

HURTADO

ESCOLA MONTFALGARS

 

1r premi

DANIELA

AMADOR TENA

ESCOLA SAGRADA FAMÍLIA

Cicle Mitjà

3r premi

BEA

CRUZ NEATA

ESCOLA CASSIÀ COSTAL

 

2n premi

AFRA

LOSILLA CUADROS

ESCOLA TAIALÀ

 

1r premi

ANNA

PERUCHO BOSCH

ESCOLA LES ALZINES

Cicle Superior

3r premi

ADRIANA-WEN

RUÉ GOU

ESCOLA PLA DE GIRONA

 

2n premi

MÒNICA

CUSSÓ IZAGA

ESCOLA DR. MASMITJÀ

 

1r premi

HAI

MARINÉ PASCUAL

ESCOLA DR. MASMITJÀ

Oficina d'Informació i Atenció Ciutadana (OIAC)