Notícies i comunicats

23/08/2016

Festa major del barri de Santa Eugènia de Ter 2016

Del 3 al 18 de setembre

Tots els actes són gratuïts
Organitzen: AV Santa Eugènia de Ter / Mancomunitat Santa Eugènia•Can Gibert

Dissabte 3 de setembre

11 del matí / nova frontissa de Santa Eugènia de Ter

Roda de jocs tradicionals, tot recordant en Joan Corvillo, i tot seguit la festa de l’escuma
Organitza: Giropekes

5 de la tarda / plaça del Barco

Marató de ball amb la participació de les escoles de ball: Assoc. Cultural Cubana, Enclave Girona, La Vieja Escuela, Sibiem, Fama Girona, Evolution, Betty Sánchez, Tango Tourner, Joni Tramuntana i l’actuació musical de Black & White Fussion

10.30 de la nit / nova frontissa

Nit de rumba amb Embolingats i El Cigarrito de Después
 

Diumenge 4 de setembre

10 del matí / plantada a la nova frontissa

Trobada Gegantera del Ter amb les següents colles participants: Bescanó, Flaçà, Salt, Taialà (Caixa de trons) i Santa Eugènia de Ter

10 del matí / nova frontissa

Fires de Santa Eugènia de Ter:
Concurs de dibuix infantil (activitat per a nens i nenes de 0 a 12 anys; porteu els vostres colors), 6a Trobada de puntes de coixí, Fira d’entitats, Fira artesanal…

Simultànies d’escacs guiades pel Club d’Escacs Santa Eugènia (per reservar lloc: jordividaxx@yahoo.es),
a càrrec del Gerard Cano Egea, ELO de 2163 i jugador del Club, subcampió de Catalunya sub12
Organitza: Club d’Escacs Santa Eugènia

Mercats de 2a mà, intercanvi i productes artesans
Col·labora: Banc del Temps Pont del Dimoni

10 del matí / pl. del Barco

Bicicletada popular: sortida des de la plaça i arribada a la nova frontissa
Organitza: Mou-te en Bici

11 del matí / cercavila pels carrers i places

Cercavila pels carrers i places amb les colles participants de la Trobada Gegantera del Ter

12 del matí / nova frontissa

Concert de L’Orquestrina Trama i vermut de les colles de la Trobada Gegantera del Ter
Participació de la Plataforma L’aigua és vida

6 de la tarda / pl. del Barco

Sardanes amb la Cobla la Principal de l’Escala

6 de la tarda / nova frontissa

Explosió verbal <LK ft.Gita> batalles

9.30 de la nit / nova frontissa

Nit de ball amb Dj Tarlà
 

Dimecres 7 de setembre

5 de la tarda / pl. del Barco

Jocs i tallers infantils i activitats per a la mainada
Organitzen: Casal de Santa Eugènia, Vocalia de família, Salesians Sant Jordi PES Girona – Centre Obert, Coordinadora d’AMPA de Santa Eugènia·Can Gibert del Pla, Batucamp i Giropekes

6.30 de la tarda / pl. del Barco

Espectacle infantil a càrrec del grup d’animació El Gripau Blau amb l’espectacle La volta al món Patrocina: La Roda d’Espectacles / Salesians Sant Jordi PES Girona
 

Dijous 8 de setembre

6 de la tarda / pl. de Leonor Joher

Trobada de la gent gran: berenar i ball amb el grup Sharazan
Organitza: Assoc. de la Gent Gran de Santa Eugènia de Ter

7 de la tarda / Ateneu Eugenienc (antiga biblio Allende)

Presentació a càrrec de Miguel Garcia -del CESET- del llibre Yo, Duc de José Luis Gutiérrez Gallego
Organitza: Mancomunitat Santa Eugènia·Can Gibert
 

Divendres 9 de setembre

4 de la tarda / nou espai Social Santa Eugènia de Ter (ctra. Santa Eugènia, 189)

Jornada de portes obertes al nou espaiSocial de la Fundació Catalunya – La Pedrera

7 de la tarda / nova frontissa

Concert amb l’actuació musical de Xàkara

9 de la nit/  nova frontissa

Pregó de Festa Major a càrrec de David Ramírez Saco (18 anys), jugador del CESET i l’eugenienc millor nota (9,7) de la Selectivitat de comarques de Girona, presentat per Miguel Garcia, del CESET

Amb la participació de LK Fernández & Gita, presentats per Sule, l’educador comunitari de la frontissa

Cançó d’El Pont del Dimoni i la Nimfa, amb l’amainador i veí Àngel Daban

10 de la nit / nova frontissa

Sopar popular cuinat per Arrosades Olot* *Preu: 7 € anticipada / 9 € el mateix dia *Punts de venda anticipada: Llibreria Santi, Llibreria Àlex, Llibreria Eines, Llibreria Dòmino, Llibreria Personalitza’t, Farmàcia Sabrià, Estanc de Santa Eugènia, Plat A Plat, Can Ninetes, Dimonis de Santa Eugènia i Ateneu Eugenienc *Venda anticipada fins al 7 de setembre inclòs *Menú: embotits variats; fideuà; postres; pa i vi

i tot seguit / nova frontissa
Ball amb l’actuació musical de Xàkara
 

Dissabte 10 de setembre

10 del matí / nova frontissa

Campionat de futbol
Organitza: Assoc. Social Cultural d’Hondures

11.30 del matí / Biblioteca Salvador Allende

Presentació de Manel Mesquita de la llegenda El talp de Jaume Prat (text) i Quim Paredes (il·lustracions)
Organitzen: Biblioteca Allende i eldimoni.com

12.30 del migdia / pl. de la Solidaritat (Can Ninetes/Marfà)

Espectacle infantil amb la Cia. La Lluna: El show de Tinu & Popi, i tot seguit vermut saludable infantil

2 del migdia / nova frontissa

Arrossada popular* amb actuacions musicals *Preu: 6€ tiquet anticipat / 7€ el mateix dia del dinar *Punts de venda anticipada: Red Pizza (c. Sant Sebastià, 34), Cafè Tahona (pg. d’Olot, 95), Centre cívic Can Ninetes, Escudella Solidària (c. Bassegoda, 26 i 3/4) i Ateneu Eugenienc (c. Montseny, 74) *Menú: amanida, arròs (amb carn o verdures), poma de Girona, aigua i vi
Hi haurà bar, concert de sobretaula i presentació del programa d’Escudella Solidària 2016-2017
Organitza: Escudella Solidària

4 de la tarda / Ateneu Eugenienc

6è Campionat de botifarra amb suculents premis: inscripció de 25 € per parella
Organitza: Petanca Social Plaça del Barco

6 de la tarda / pl. del Barco

10a Mostra de begudes i tastets del món: amb les actuacions musicals de Les Germanes Abad, María José Herrera, Assoc. Social Cultural d’Hondures, Assoc. Cultural de Ghana i Assoc. Sociocultural Casumai

8 del vespre / teatre a la Marfà

El grup Teatre Centre d’Arbúcies, dirigit per Jaume Fàbregas, presenta la comèdia de Ray Conney Els bojos del bisturí
Organitzen: TdeSet (Teatre de Santa Eugènia de Ter)
i Federació Teatral Amateur Gironina

9’30 de la nit jove / nova frontissa

Nit jove amb The Patillas i Papaya Jam
Fi de festa amb Dj Tarlà
Organitza: Col·lectiu Artistes Eugenials
 

Diumenge Onze de Setembre

8 del matí / pistes de petanca pl. del Barco

Esmorzar de la Petanca Social Plaça del Barco

9 del matí / pistes pl. del Barco

Torneig de la Festa Major de petanca social
Organitza: veïns i jugadors de Petanca Social Plaça del Barco

9 del matí / carrers i places

Matinades eugenials amb el grup Son Barri de la Colla Gegantera de Santa Eugènia de Ter i la banda hondurenya Marcial 504

9 del matí / pl. de la Solidaritat (Can Ninetes/Marfà)

8a Trobada motera, música amb Move Over, botifarrada + regals + ruta amb pica-pica + …
Organitza: Dimonis de Santa Eugènia

10.30 del matí / parròquia de Santa Eugènia

Missa de Festa Major
cantada per la Coral de Santa Eugènia

11.30 del matí / parròquia

Reconeixement per part de la Mancomunitat de Santa Eugènia·Can Gibert
al rector de la parròquia, Mn. José Antonio Iguacel, amb motiu del seu trasllat a una altra parròquia

12 del migdia / pl. del Poble (placeta del Plat A Plat i la Taverna d’en Lucio)

Pregó petit a càrrec del veí i membre històric de la junta de l’AV Antonio López
Vermut popular amenitzat per la soprano María Belén Álvarez

6 de la tarda / nova frontissa

Havaneres amb els Cantaires del Montgrí i cremat per a tothom

7.30 de la tarda / Ateneu Eugenienc

Projecció de la pel·lícula La batalla de Chile, en memòria de la mort del president xilè Salvador Allende, arran del cop d’estat del genocida Augusto Pinochet de l’11 de setembre de 1973

9.30 de la nit / c. Maçana i pl. del Barco

Correfoc i plaçafoc amb els Diables de l’Onyar
 

Dimecres 14 de setembre

5 de la tarda / Biblioteca Montfollet

El Defensor de la Ciutadania de Girona Ramon Llorente
presenta la memòria anual i activitats d’aquesta àrea municipal
Introdueix l’acte Albert Quintana
Organitza: Mancomunitat Santa Eugènia·Can Gibert
 

Dijous 15 de setembre

8.15 de la tarda / Biblioteca Salvador Allende

Presentació del llibre 55 llegües de passos oblidats i xarrabascos,
els camins històrics de la plana selvatana (la Selva i el Gironès),
a càrrec de Manel Mesquita i de l’autor-coordinador d’aquest 1r volum, Elvis Mallorquí / Exposició a la biblioteca: Camins vells i xarrabascos
Organitzen: Biblioteca Allende, Centre d’Estudis Selvatans i eldimoni.com
 

Diumenge 18 de setembre

9 del matí / pavelló de Santa Eugènia de Ter (tota la jornada)

Partits de bàsquet de les diferents categories

5.30 de la tarda / pavelló de Santa Eugènia

Presentació dels equips del CESET per a la temporada 2016-2017
Organitza: CESET
 

Dimecres 21 de setembre

Jornada de donació de sang, de 17 a 21 h, a l'Espai Marfà
 

Exposicions de la Festa Major 2016

Exposició a la Biblioteca Salvador Allende
Camins vells i xarrabascos (del 6 al 30 de setembre)

Exposició a l’Ateneu Eugenienc
Obres pemiades a les anteriors edicions del concurs de pintura ràpida (setembre) 

Oficina d'Informació i Atenció Ciutadana (OIAC)